Konference

Nezávisle a bez bariér: trendy a výzvy moderní společnosti

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc byl založen v roce 1994, s cílem vytvořit rovnoprávné podmínky (rovnost možností), ve kterých se budou moci i občané se skutečně těžkým zdravotním postižením o sebe postarat především sami – případně se o sebe postarají s pomocí svých osobních asistentů. Organizace podporuje úsilí o zlepšení životních i sociálních podmínek vlastní aktivitou lidí na vozíku. K tomu využívá komplex sociálních služeb a to zejména osobní asistenci.

Pojďme se tedy 8. října 2024 od 9:00 v Pevnosti poznání v Olomouci ohlédnout, jak se během těch 30 let společnost posunula a zda se dostatečně umí vypořádat s problémy lidí s fyzickým handicapem a které z nich stále přetrvávají a jak by se daly vyřešit.

 

 



 

Konferenci finančně podpořili:

 

 

 

 

 

Témata, která na konferenci zazní

  • Osobní asistence jako cesta k nezavislosti
  • Bariéry ve veřejném prostoru
  • Rodičovství na vozíku
  • Volný čas bez bariér
  • Influenceři na vozíku

 

Program:

 Přivítání účastníků 8:15 - 8:45

 

Osobní asistence jako cesta k nezávislosti (9:00 - 9:45)

Tímto tématem vás provede paní Mgr. Martina Žalčíková (Langerová), dlouholetá  pracovnice Spolku Trend vozíčkářů Olomouc, nyní metodička Arcidiecézní charity Olomouc.

Anotace:

I cesta může být cíl; jen je potřeba, aby se z cesty nestal uzavřený kruh. Na začátku tzv. „devadesátek“ jsme vnímali, že se cesta lidí se zdravotním postižením, s handicapem nebo jak jsme někdy označováni za „lidi s výzvou“ zasekává. Slibovali jsme si mnoho od svobody z listopadu 1989, že se nám rovněž svobody dostane. Měli jsme velká očekávání; poslouchali jsme sliby politiků i političek; až jsme pochopili, že když nezačneme my, nezačne nikdo. Někteří začali s osobní asistenci ještě před rokem 1989, nemůžu zapomenout na paní Janu Hrdou a její systém „chůviček“; přinesla první informace o hnutí Nezávislý způsob života, hnutí z 60. let v USA tzv. Independent living. A k jejím prvním balónkům se začínají přidávat i další.
V Olomouci to byli Ing. František Lang, Marie Svobodová, Jiří Slavíček, doc. František Horák.
Ač jsme často závislí na pomoci druhých, může být náš život nezávislým; představím Vám kouzlo nezávislosti i prostřednictvím života mého před pěti lety zesnulého manžela Milana Langera, který se před pěti lety také vydal na cestu „Poutí k sobě“.

 

Bariéry ve veřejném prostoru (10:00 - 10:45)

Tématem odstraňování bariér ve veřejném prostoru proplujeme společně s panem Ing. Petrem Novákem, koordinátorem NIPI bezbariérové prostředí o.p.s a předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Olomouckého kraje.

Anotace:

Ve své prezentaci chci účastníkům konference přiblížit téma bezbariérovosti, se kterou se lidé s hendikepem setkávají dennodenně. Prezentace bude zozdělena do těchto bloků:

  • Vysvětlení pojmů „bezbariérovost“ - jak je vnímána veřejností a nový odborný pojem „přístupnost“.
  • Stanovené bezbariérové požadavky a realita u nových a stávajících staveb.
  • Jaké objekty musí býti bezbariérově přístupné a v jakém rozsahu?
  • Problematika parkovacích míst pro osoby na vozíku a požadavky, jež se (ne)dodržují.
  • Problematika zázemí pro osoby na vozíku v pracovním prostředí.
  • Chodníky, stezky, náplavky a jejich možnosti či nárok na jejich užívání osobami na vozíku.
  • Co zastávky, nástupiště a nádraží – je nutná plná bezbariérovost nebo ne? Musí býti u všech nebo existují výjimky, kde nemusí býti zajištěna vůbec?

 

Rodičovství na vozíku (11:00 - 12:00)

Toto téma vám přiblíží tým z obecně prospěšné společnosti Centrum Paraple ve složení Iva HradilováJiří Čeloud - instruktor nácviku soběstačnosti 

Anotace:

Tématem rodičovství se v Centru Paraple zabýváme již dlouhá léta. Hledáme cesty, jak rodičům na vozíku tuto roli co nejvíce usnadnit a o totéž vám rádi předneseme v rámci oslav 30. let Trendu vozíčkářů. Seznámíme vás s konkrétními možnostmi, jak o dítě pečovat bezpečně, funkčně a s co největším respektem k vaší situaci. Ukážeme vám praktické pomůcky a vychytávky z praxe. Inspirací nám byli především naši klienti, přátelé, ale nebojíme se sáhnout ani po zahraničních zdrojích či vlastních zkušenostech. Povíme si, proč je dobré rodičovství plánovat a společně zboříme stigma rodičů na vozíku. To vše v přátelské atmosféře s možnostmi sdílení. 

 

Pauza na občerstvení 12:00 - 13:30

 

Volný čas bez bariér (13:30-14:15)

Jak smysluplně trávit volný čas i když máte hendikep? Na tuto otázku vám odpoví Mgr. Ondřej Ješina, Ph.D.  - zástupce vedoucího Katedry aplikovaných pohybových aktivit, vedoucí Centra aplikovaných pohybových aktivit Univerzity Palackého, předseda České asociace aplikovaných pohybových aktivit.

Anotace:

Centrum aplikovaných pohybových aktivit (zkráceně Centrum APA) je již od svého vzniku dlouhodobým partnerem Spolku Trend Vozíčkářů. Díky společným aktivitám byly vytvořeny podmínky pro praxe více než generace vysokoškolských studentů v mnoha oblastech od sjezdového lyžování, přes cílové hry, vodní turistiku, ale i jiné jednorázové eventy.
Díky vzájemné provázanosti zejména s uživateli služeb spolku jsme společně umožnili účast na pobytových akcích v zimě, ale i letní akce typu Expedice PřesBar.
Prezentace zrekapituluje společné projekty z minulosti a představí současné aktivity Centra APA, které mohou být opakovaně nabízeny jak uživatelům Spolku Trend Vozíčkářů, tak dětem, mládeži či široké veřejnosti, zejména pak rodinám s osobami s postižením.  

 

Influenceři na vozíku (14:15 - 15:00)

Celý blok přednášek završí ostré duo influencerů-  Petr Burda alias Stounman a Jiří Holzmann z kapely The Tap Tap, kteří se se svým handicapem perou s pomocí drsného humoru.

Anotace:

Profily lidí, kteří si i přes svůj handicap dokážou užívat život, jsou na sociálních sítích populární. Hlavně kvůli tomu, že jejich obsah je zkrátka pozitivní a zábavný.
Petr Burda a Jiří Holzmann natáčí videa, ve kterých si dělají legraci nejen ze sebe, ale také z ostatních lidí. Na TikToku už dlouhou dobu baví lidi svými videi vozíčkář Petr Burda, který si říká Stounman. Trpí vzácným onemocněním, kdy jeho kosti uvolňují do kloubů a svalů vápník a ty poté tuhnou. Kvůli tomu je Burda na invalidním vozíku, ale to mu nezabraňuje, aby svým velmi speciálním humorem bavil statisíce lidí. Jeho tvorbu si oblíbili také někteří známí influenceři. (Zdroj: antiyoutuber.cz)
Tito dva známí YouTubeři s handicapem zavítají do Olomouce, aby divákům řekli o svých projektech, černém humoru a budoucích výzvách.

 

Předpokládaný konec konference 15:00