Potřebujete se naučit něco nového, co Vám zjednoduší život s hendikepem?
Věříte, že i vzhledem k Vašemu hendikepu dokážete spoustu věcí sami, jen si je netroufáte zkusit nebo nevíte jak na to?
Právě pro Vás je tu služba Sociální rehabilitace.
Pracovní asistenti v rámci ní zastávají roli učitelů, průvodců, navigátorů, nebo prostě jen psychické podpory ve všem novém, do čeho se klient chce pustit.
Pomáhají tak například hledat práci, zaučit se v novém zaměstnání, ovládat počítač a internet, fungovat v domácnosti a zvládat domácí práce nebo mapovat bezbariérové trasy či nacvičovat přepravu dopravními prostředky, aby klienta v terénu nepřekvapila žádná překážka.
Každý člověk chápe, že pro lidi s tělesným postižením existují fyzické bariéry, které nemůže bez pomoci svého okolí překonat (aneb vozíčkář schody nevyjede). Náš svět ale před tyto lidi staví i další, snad možná závažnější bariéru, jíž si je málokdo vědom. Je to bariéra sociální, oddělující lidi s tělesným postižením od okolního světa ještě daleko bolestivěji, než to dokáže leckteré necitlivé architektonické řešení. Tělesné postižení s sebou bohužel přináší ztížení možnosti společenského zapojení a snižuje množství sociálních interakcí, kterých člověk s tímto handicapem v běžném životě dosáhne. V nejhorším případě tato situace může vést až k sociální izolaci. Sociální služba Sociální rehabilitace se snaží překonat společenskou bariéru mezi „zdravými“ a tělesně postiženými lidmi. Cílem služby je vyrovnávat příležitosti pro zařazení do společnosti a do otevřeného trhu práce. Naši pracovní asistenti pomáhají lidem s tělesným postižením individuální a skupinovou formou zprostředkovat kontakt se společenským prostředím, zvyšovat psychické a sociální dovednosti, pomoci uplatňovat jejich práva, či najít si zaměstnání.
Sociální rehabilitace se řídí § 70 zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách.
Posláním služby Sociální rehabilitace ve Spolku Trend vozíčkářů Olomouc je pomáhat osobám se zdravotním postižením k sociálnímu začlenění, vyrovnávat příležitosti pro zařazení se do společnosti i na otevřený trh práce. Hlavní důraz je kladen na podporování aktivity samotných uživatelů služby za zlepšení svých životních a sociálních podmínek.
Služba Sociální rehabilitace pomáhá osobám se zdravotním postižením k sociálnímu začlenění. Je zaměřena na posílení osobních kompetencí, schopností a dovedností člověka, aby mohl využívat běžné společenské zdroje a fungovat v přirozeném prostředí, zejména v oblasti zaměstnání a v návaznosti pak i ve všech dalších oblastech kulturního a společenského života.
Cílovou skupinu služeb Sociální rehabilitace poskytovaných spolkem Trend vozíčkářů tvoří osoby splňující všechna následující kritéria:
Uživatelem Sociální rehabilitace zprostředkovávané Spolkem Trend vozíčkářů se nemůže stát osoba, která je verbálně či fyzicky agresivní, bezohledná nebo hrubá vůči zaměstnancům služby, nedodržuje
a nerespektuje pravidla služby.
Důvěrné informace, které jsou v průběhu služby zjištěny od uživatele/ky nejsou bez výslovného souhlasu dotyčné/ho uživatele/ky předány třetí osobě; pracovníci organizace jsou vázáni mlčenlivostí, není-li to v rozporu s platnými právními předpisy.
Služby jsou poskytovány lidem bez rozdílu rasy, pohlaví, sexuální orientace, politické příslušnosti, světonázorové orientace, sociálního statusu apod. Pomoc a rady jsou poskytovány bez předpojatosti a zaujatosti a bez ovlivnění vlastními názory, politickým a náboženským přesvědčením pracovníků.
Služba je poskytována na základě individuálních potřeb každého uživatele
Uživatel je respektován jako rovnocenný partner s ohledem na jeho individuální potřeby.
Je kladen důraz na využití, podporu, rozvoj a získání nových schopnosti a možností uživatele, snahou je dále posílit uživatelovu samostatnost v běžných podmínkách.
Smluvními stranami při podpisu smlouvy jsou poskytovatel (Spolek Trend vozíčkářů) zastoupený pověřenou osobou (sociálním pracovníkem) a zájemce o sociální službu. Součástí smlouvy o sociální rehabilitaci jsou tyto části:
Předmět a rozsah poskytované služby – Předmětem se rozumí konkrétní cíl, kterého chce uživatel služby sociální rehabilitace dosáhnout. Od stanoveného cíle a jeho náročnosti se potom odvíjí rozsah spolupráce s pracovníky služby.
Forma poskytované služby – Forma sociální rehabilitace je způsob, kterým se s uživatelem spolupracuje. Cíle stanoveného ve smlouvě se dosahuje pomocí specifických činností prováděných během průběhu služby, a to formou individuální podpory a konzultací nebo skupinově v rámci skupinových aktivit.
Místo a čas poskytované služby – Čas poskytování služby je vymezen úředními hodinami nebo na základě dohody mezi uživatelem a sociálním pracovníkem nebo pracovním asistentem. Časový průběh je také ovlivněn specifičností nácviků. Služba může být poskytována buď ambulantně, tedy v prostorách Spolku Trend vozíčkářů, nebo terénně, což znamená v přirozeném prostředí uživatele, anebo v takovém prostředí, které souvisí s individuálními nácviky (v obchodě, zdravotnickém zařízení, zaměstnání atd.).
Využívání služby sociální rehabilitace je bezplatné. – Možná úhrada je spojena s příspěvky na vstupné, dopravu, ubytování v rámci akcí pořádaných Spolkem Trend vozíčkářů Olomouc.
Trvání sociální služby – Smlouva je zpravidla uzavírána na aktuální rok a lze ji následně aktualizovat. Služba sociální rehabilitace je poskytována maximálně na tři roky, čemuž musí odpovídat také aktualizace smlouvy. V případě nesplnění stanovených cílů nebo zásadních změn životní situace uživatele je možné po individuálním posouzení sociálními pracovníky spolupráci s ním prodloužit.
Vedoucí sociální rehabilitace
Mob.: 731 144 670
Pondělí: | 8h | 12h |
Středa: | 8 – 12h | 14 – 17h |
Čtvrtek: | 8h | 12h |
Jednání mimo uvedenou dobu je možné sjednat telefonicky nebo emailem.
Spolek Trend vozíčkářů Olomouc
Sociální rehabilitace, kancelář č. 2
Lužická 101/7
779 00 Olomouc